• UV Baskısı Yöntemiyle Ahşap Baskı

    En modern dijital baskı tekniklerinden biri olan UV baskısı, esasen inanılmaz çeşitliliği ile etkilemektedir. Tahmin edilebilecek malzemelerin ve yüzeylerin hemen hepsine basılabildiği gibi ahşap üzerine de olağanüstü bir renk yelpazesiyle bu teknoloji ile baskı yapılabilir. UV baskı yöntemiyle ahşap baskı işleri göreceli olarak çevre dostu olarak gerçekleştirilebilir. Baskı için düşündüğün mesajın ne boyutta olursa olsun, dijital UV baskısı ile ahşap üzerine diğer yazdırma yöntemlerinin sınırlarına ulaştığı yerlerde devam eder. Ancak bu kavramı bu kadar özel kılan nedir?

    Çalışma ve Farklılıklar

    Konvansiyonel baskı işlemlerine göre ahşap üzerine uv baskıdaki temel fark, özellikle renk kurutma işleminde yatmaktadır. Mürekkep püskürtmeli baskı sırasında, renkler ilgili malzemeye tamamen nüfuz eder ve onunla birleşir, renk UV baskısı sırasında ahşabın yüzeyinde kalır. Üzerine baskı yaparken, arzu edilen motif ahşaba direkt olarak uygulanır, mürekkebin kürlenmesi daha sonra ultraviyole ışığı vasıtasıyla gerçekleşir ve böylece katı bir renk katmanı oluşturulur.

    Avantajları

    Ahşap üzerine yapılan UV baskıda en büyük avantajı kuruma özelliklerinden dolayı, diğer yaygın proseslere göre daha iyidir. Bu özellik sadece ahşaplar için geçerli değildir. Metal, PVC, cam, ahşap veya fayans olsun, UV doğrudan baskıda yüzeye görüntü işlemek çok zor değildir. Karanlık ahşap yüzeylerde bile, baskı işlemi parlaklığını kaybetmez; zira astar olarak beyaz mürekkep kullanılması mükemmel kaplama ve gerçek renk üretimi sağlar. Buna ek olarak, direkt UV baskıları, çizilmeye ve suya dayanıklı olduğundan, iç mekan ve dış mekanlar için idealdir. Bir başka büyük artı çevreyle uyumluluktur. Ahşap üzerine UV baskısı çözücülerden ve tinerlerden tamamen arındığından, çevre dostu bir baskı işlemidir.